Skip Navigation Links
ELECTION COMMISSION OF PAKISTAN
****
NOTIFICATION

 

      Islamabad, the 22nd  March, 2013
       
                No.F.2(7)/2012-Cord..- Pursuant to Article 218 (3) of the Constitition of the Islamic Republic of Pakistan read with Judgment dated 08.06.2012, passed by the Hon’ble Supreme Court of Pakistan in Constitution Petition No. 87 of 2011 (Workers Party Pakistan and others Vs Federation of Pakistan and others), the Election Commission of Pakistan is pleased to appoint the Monitoring Teams, to monitor the process of General Elections, 2013  in respect of the constituencies of the National Assembly and Provincial Assemblies from the Provinces of Khyber Pakhtunkhwa, Punjab, Sindh (excluding Karachi West District) and Balochistan as well as FATAs and Federal Capital, Islamabad with immediate effect, as under:
       
KHYBER PAKHTUNKHWA PROVINCE 
       
NATIONAL ASSEMBLY CONSTITUENCIES
       
S.NO. No. and Name of Constituency Name & Designation of Monitoring Officers
1 2 3
1 NA-1 Peshawar-I 1 Mr. Saifullah,
Municipal Officer Finance,
Peshawar.
2 Mr. Darvish Khan,
SDEO(Male), O/o DEO, Male,
Peshawar.
2 NA-2 Peshawar-II 1 Mr. Aziz ur Rehman,
Asstt: Municipal Officer, Finance,
Peshawar.
2 Mr. Irshad Khan,
ADEO, O/o DEO Male,
Peshawar.
3 NA-3 Peshawar-III 1 Mr. Naseemullah Kundi,
Asstt: Minicipal Officer Finance,
Peshawar.
2 Mr. Zia ur Rehman,
ADEO, Education,
Peshawar.
4 NA-4 Peshawar-IV 1 Syed Ibrar Ali Shah,
Municipal Officer Infrastructure,
Peshawar 
2 Mr. Inamullah,
ADEO P&D, DEO Male,
Peshawar.
       
       
       
5 NA-5 Nowshera-I 1 Mr. Hafiz Saif ur Rehman,
Principal, GHS, No-1,
Nowshera Cantt:.
2 Mr. Aftab Ahmed,
ASDEO, EDO, Office Risalpur Circle,
Nowshera
6 NA-6 Nowshera-II 1 Mr. Bakht Biland,
Principal, GHS, Khwashki Payan,
Nowshera.
2 Mr. Qayyum,
Headmaster, GHS, ASC, Colony
Nowshera Cantt:
7 NA-7 Charsadda-I 1 Mr. Muhammad Ismail,
Probation Officer, Judicial Deptt:
Charsadda.
2 Mian Inayat Ullah,
Statistical Officer, O/o EDO, Agriculture,
Charsadda.
8 NA-8 Charsadda-II 1 Mr. Muhammad Tariq Khan,
District Zakat Officer,
Charsadda.
2 Mr. Younas Khan,
Social Welfare Officer,
Charsadda.
9 NA-9 Mardan-I 1 Mr. Hafiz Muhammad Usman,
District Officer (F & P),
Mardan.
2 Mr. Hamid Khan,
Headmaster, GHS, Landakai Hoti,
Mardan.
10 NA-10 Mardan-II 1 Mr. Arshad,
Asstt: Commissioner, Takht Bhai,
Mardan.
2 Mr. Nisar Ahmad Shamozai,
Asstt: Sub-Division Education Officer,
Mardan.
11 NA-11 Mardan-III 1 Mr. Hidayat Ullah,
Add: Asstt: Commissioner-I, Katlang,
Mardan.
2 Mr. Abid Shah,
SET, GHS, Rustam,
Mardan.
12 NA-12 Swabi-I 1 Mr. Faheem Afridi,
Assistant Commissioner,
Swabi.
2 Mr. Muhammad Bashir,
Operation Manager,
National Bank of Pakistan,
Swabi.
       
13 NA-13 Swabi-II 1 Mr. Gul Akbar,
AC, Lahor, Swabi.
2 Mr. Khurshid Alam,
Principal,
Working Folk Grammar School,
Swabi.
14 NA-14 Kohat 1 Mr. Haider Hussain,
Assistant to Commissioner (R),
Kohat.
2 Syed Ghafoor Shah,
Sub Divisional Education Officer (M) Primary,
Kohat. 
15 NA-15 Karak 1 Mr. Ikram Ullah Khan,
District Population Officer,
Karak.
2 Mr. Gul Faraz,
Assistant District Officer, Education,
Karak.
16 NA-16 Hangu 1 Mr. Muhammad Mushtaq,
Civil Judge-II, Hangu.
2 Mr. Akhter Munir,
Chife Municipal Officer,
Hangu.
17 NA-17 Abbottabad-I 1 Mr. Usama Ahmed Waraich,
Assistant Commissioner,
Abbottabad.
2 Mr. Muhammad Bilal,
Deputy Commissioner/Inland Revenue,
Regional Tax Office,
Abbottabad.
18 NA-18 Abbottabad-II 1 Mr. Muhammad Pervaz,
Tehsildar Acquistion,
Abbottabad.
2 Mr. Jawad Ahmed,
Assistant Director,
Regional Passport Office,
Abbottabad. 
19 NA-19 Haripur 1 Syed Gul Jamal,
Additional Commissioner,
Haripur
2 Mr. Mumtaz Ahmed,.
Deputy Commissioner, Income Tax,
Haripur . 
20 NA-20 Mansehra-I 1 Mr.Khalid Khan,
Additional District & Sessions Judge-I
Mansehra.
2 Mr. Ahmed Abbas Malik,
Senior Research Officer Agriculture,
Mansehra. 
21 NA-21 Mansehra-cum-Tor Ghar
(Old Mansehra-II)
1 Mr. Ahmed Sultan Tareen,
Additional District & Sessions Judge,
Balakot, Mansehra 
2 Mr.Liaqat Ali,
Additional District & Sessions
Judge-IV, Mansehra
22 NA-22 Battagram 1 Mr. Rasheed Muhammad,
Additional Deputy Commissioner,
Battagram.
2 Mr. Muhammad Saleem,
Additional Assistant Commissioner (Revenue),
Battagram.
23 NA-23 Kohistan 1 Mr. Abdur Rahman,
SDEO, O/o DEO,
Kohistan.
2 Mr.Alam Zeb,
Accountant, Session Court,
Kohistan.
24 NA-24 D.I.Khan-I 1 Dr. Gul Qadeem Khan,
Assistant Professor, Wensom College,
D.I.Khan.
2 Mr. Tariq Naeem,
Assistant Professor, ICIT, Gomal University,
D.I.Khan.
25 NA-25 D.I.Khan-cum-Tank 1 Dr. M. Naimatullah,
Assistant Professor,
Faculty of Agriculture, Gomal University,
 D.I.Khan.
2 Dr. Qudratullah,
Assistant Professor,
Faculty of Agriculture, Gomal University,
 D.I.Khan.
1 Mr. Muhammad Saleem,
Principal,GCMHS,No.1,Tank.
2 Mr. Habibullah,
ASDEO (Estt:), EDO, office,
 Tank.
26 NA-26 Bannu 1 Mr. Liaqat Ali Bhatti,
Assistant Commissioner,
Bannu.
2 Mr.Tufail Khattak,
Additional Assistant Commissioner-I,
Bannu.
       
       
       
       
       
27 NA-27 Lakki Marwat 1 Mr. Akhtar Zaman,
District Population Officer,
Lakki Marwat.
2 Mr. Asmat Ullah Khan,
Deputy Population Welfare Officer,
Lakki Marwat
28 NA-28 Buner 1 Mr. Muhammad Awais Malik,
AC, Daggar, Buner.
2 Pir Muhammad Khan,
Assistant Commissioner(R),
Buner.
29 NA-29 Swat-I 1 Mr. Muhammad Saleem,
Assistant Professor (Eng:),
Govt: Post Graduate Jehanzeb
College Saidu Sharif, Swat.
2 Mr. Muhammad Pir Zada,
 Secretary District Safety Commission,
Swat.
30 NA-30 Swat-II 1 Mr. Sohail Ahmad,
 Assistant Commissioner, Matta,
Swat. 
2 Mr. Muhammad Torab Mian,
 Head Master GHS Chamtalai,
Swat.
31 NA-31 Shangla 1 Mr. Muhammad Fayaz,
Assistant Commissioner,
Alpuri, Shangla.
2 Mr. Muhammad Javed,
EDO, Shangla.
32 NA-32 Chitral 1 Mr. Ihsan ul Haq,
Deputy District Eduction Officer,
Chitral.
2 Mr. Abdul Akram,
Additional Assistant Commissioner,
Chitral.
33 NA-33 Upper Dir-cum-
Lower Dir (Old Upper Dir).
1 Mr. Abdul Wali Khan,
Additional Assistant Commissioner,
Dir.
2 Mr. Sher Nawaz Khan,
Social Welfare Officer,
Upper Dir.
34 NA-34 Lower Dir 1 Mr. Shams Ul Alam,
Additional Deputy Commissioner,
Lower Dir. 
2 Mr. Jamil Khan,
District Officer, Water Management,
Lower Dir.
       
       
       
       
35 NA-35 M.P.A. 1 Mr. Ihtisham ul Haq,
Assistant District Education Officer,
Malakand. 
2 Mr. Taliman Khan,
Manager, National Saving Centre,
Malakand.
       
       
FEDERALLY ADMINISTRERED TRIBAL AREAS
       
       
1 NA-36 Tribal Area-I 1 Qazi Noor-ul-Wahab,
Assistant Director, Local Govt:
Mohmand Agency.
2 Mr. Usman Ali,
Suprerintendent,
Political Administration,
Mohmand Agency.
2 NA-37 Tribal Area-II 1 Mr. Ashraf Ali,
Principal, GHS, Mirjamal,
Kurram Agency.
2 Mr. Amjid Ali,
Head Master, GMS, Parachinar,
Kurram Agency 
3 NA-38 Tribal Area-III 1 Mr. Naveed Hussain,
Chief Officer, TC, Sadda,
Kurram Agency.
2 Mr. Azizullah,
Principal, GHS, Sadda,
Kurram Agency.
4 NA-39 Tribal Area-IV 1 Mr. Naeem Anwar Sadozai,
Add: Political Agent,
Orakzai Agency. 
2 Mr. Lal Zada Safi,
Agency Education Officer,
Orakzai Agency.
5 NA-40 Tribal Area-V 1 Mr. Muhammad Fayyaz,
Assistant Political Agent,
Mirali, North Waziristan Agency. 
2 Mr. Khanandan,
Political Niab Tehsildar, Ghulam Khan,
North Waziristan Agency. 
6 NA-41 Tribal Area-VI 1 Mr. Muhammad Gul,
Additional Agency Education Officer,
South Waziristan Agency.
2 Mr. Naimatullah,
Political Naib Tehsildar,
Toi Khullah, South Waziristan Agency.
       
       
       
7 NA-42 Tribal Area-VII 1 Mr. Muhammad Tariq,
Agency Coordination Officer,
South Waziristan Agency at Tank.
2 Mr. Fatehullah,
Political Naibb Tehsildar,
Sararogha, South Waziristan Agency
8 NA-43 Tribal Area-VIII 1 Mr. Jalaluddin Mehsud,
XEN,C & W Department,
Bajour Agency
2 Mr. Rahmatuddin,
Agency Agriculture  Officer,
Bajour Agency 
9 NA-44 Tribal Area-IX 1 Mr.Hamid Rauf Qureshi,
XEN, C & W Department,
Bajour Agency 
2 Mr.Dr.Mohammad Riaz,
MS,Agency Headquarter Hospital,
Bajour Agency
10 NA-45 Tribal Area-X 1 Dr. Nazir,
Medical Superintendent,
AHQ, Hospital, Landi Kotal,
Khyber Agency 
2 Mr. Atiq-ur-Rehman,
Principal, GHS, No.1, Jamrud,
Khyber Agency. 
11 NA-46 Tribal Area-XI 1 Mr. Sleem Wazir,
Headmaster, GHS,
Kamar Khel Attari, Bara,
Khyber Agency .
2 Mr. Mohammad Ullah,
Headmaster, GHS,
Kohi Sher Haider, Bara,
Khyber Agency.
12 NA-47 Tribal Area-XII 1 Political Tehsildar,
F.R. Kohat. 
2 S.M. Khassadar Force,
F.R. Kohat. 
3 Mr. Naimatullah,
Tehsildar F.R. Tank.
4 Sardar Ali Khan,
AAEO F.R. Tank.
5 Mr. Aziz-ur-Rehman,
Principal Govt: High School,
Dara Zinda, D.I.Khan
   
   
   
   
   
6 Mr. Asadullah,
Principal Govt: Degree College,
Dara Zinda, D.I.Khan
7 Mr. Mir Nawaz,
Headmaster, GHS,
Kandi Zarin Khel,
FR, Peshawar
8 Mr. Naveed Akbar,
Assistant Political Agent, FR,
Peshawar. 
9 Mr. Rehmat Ullah,
Assistant District Education Officer,
FR, Bannu
10 Mr. Muhammad Ali,
Principal, Govt: Middle School,
Tarkhuba Khurd, FR, Bannu
11 Dr. Arif,
Agency surgeon, FR,
Lakki Marwat
12 Mr. Muhammad Alam,
Political Niab Tehsildar,
FR, Lakki Marwat
       
PROVINCIAL ASSEMBLY CONSTITUENCIES 
       
       
1 PK-1 Peshawar-I 1 Mr. Hassib ur Rehman Khan Khalil,
Add:Asstt: Commissioner,
Peshawar 
2 Mr. Shoukat Ali,
Subject   Specialist, GHSS, Tehkal,
Peshawar 
2 PK-2 Peshawar-II 1 Mr. Zakir Khan,
Supdt: Engg:
Peshawar 
2 Mr. Munirullah,
Superintendent, O/o DEO (Female),
Peshawar 
3 PK-3 Peshawar-III 1 Mr. Rehman Khan Khattak,
Asstt: Minicipal Officer (Reg),
Peshawar
2 Mr. Mukamil Shah,
Superintendent, O/o DEO (Female),
Peshawar 
4 PK-4 Peshawar-IV 1 Mr. Rasheedullah,
Asstt: Municipal Officer,
Peshawar 
2 Mr. Javed Abbas,
Superintendent, O/o SDEO (Male),
Peshawar
5 PK-5 Peshawar-V 1 Mr. Masood Shah,
Additional Assistant Commissioner, (Rev),
Peshawar 
2 Mr. Zahoor Ahmed,
Superintendent, O/o DEO (Female),
Peshawar
6 PK-6 Peshawar-VI 1 Mr. Naimatullah,
Add: Assistant Commissioner-IV,
Peshawar
2 Mr. Abu Talib,
Budget & Accounts Officer, O/o DEO Male,
Peshawar
7 PK-7 Peshawar-VII 1 Mr. Muhammad Atif,
Lecturer, Statistical Deptt: UOP,
Peshawar
2 Mr. Muhammad Shoaib,
Additional Assistant Commissioner-VIII,
Peshawar 
8 PK-8 Peshawar-VIII 1 Mr. Moneeb Javed,
Lecturer, Statistical Deptt:, University of Peshawar 
2 Mr. Irfanudin Khan,
Add: Assistant Commissioner-X,
Peshawar
9 PK-9 Peshawar-IX 1 Syed Mohammad Majid Shah,
Lecturer, Quaid-e-Azam College
of Commerce UOP,
Peshawar 
2 Mr. Muhammad Naseer,
District Officer (Infrastucture),
District Council,
Peshawar 
10 PK-10 Peshawar-X 1 Syed Hamid Ali Shah,
Lecturer, Quaid-e-Azam
College of Commerce UOP,
Peshawar 
2 Mr. Arbab Laiqat Khan,
District Officer (Regulation)
District Council,
Peshawar 
11 PK-11 Peshawar-XI 1 Mr. Ilyas Sharif,
Lecturer, Quaid-e-Azam
College of Commerce University
of Peshawar
2 Mr. Asad Gul,
District Officer (Insfrastucture),
District Council,
Peshawar 
12 PK-12 Nowshera-I 1 Mr. Fazli Alam,
SS(Eng) GHSS, Jalozai,
Nowshera 
2 Mr. Muhammad Hayat Khan,
ASDEO(Estt), EDO Office,
Nowshera 
13 PK-13 Nowshera-II 1 Mr. Sakindar Shah,
Headmanster, GHS, Batakzai,
Nowshera
2 Muhammad Saleem,
ASDEO, EDO Office,
Nowshera 
14 PK-14 Nowshera-III 1 Mr. Sher Rehman,
Principal, GHS, No.2,
Nowshera Cantt:
2 Mr. Ishtiaq Ahmed,
Head Master, FG, Boys Secondary School,
 Nowshera Cantt: 
15 PK-15 Nowshera-IV 1 Mr. Khalid Shah,
Principal, GHSS, Ziarat Kaka Saib,
Nowshera 
2 Mr. Zulfiqar Ali,
SS, GHSS, Khwashki, Payan,
Nowshera
16 PK-16 Nowshera-V 1 Mr. Noor Jamal,
Principal, GHS, Badrashi,
Nowshera 
2 Mr. Rana Baz,
Head Master, GHS, Baghban Pur,
Nowshera
17 PK-17 Charsadda-I 1 Mian Anis ur Rehman,
TMO, Charsadda 
2 Mr. Fazli Raziq,
SDO, C&W, Charsadda 
18 PK-18 Charsadda-II 1 Mr. Muhammad Tariq Khan,
TMO, Charsadda 
2 Mr. Ihsan Ullah Khan,
Agriculture Officer,
Charsadda 
       
       
       
       
       
       
19 PK-19 Charsadda-III 1 Mr. Jehanzeb Khan,
District Officer Social Welfare,
Charsadda
2 Mr. Gulzar Ahmad,
Veterniary Officer,
Charsadda 
20 PK-20 Charsadda-IV 1 Mr. Sarir Khan,
TMO, Tangi,
Charsadda 
2 Mr. Mukhtiar Ahmad,
Headmaster, GHS, Mirzadher,
Charsadda
21 PK-21 Charsadda-V 1 Mr. Jamal Shah,
Social Welfare Officer,
Charsadda 
2 Mr. Sher Zaman,
Lecturer, GPGC,
Charsadda 
22 PK-22 Charsadda-VI 1 Mr. Sabz Ali Shah,
Sub-Engineer, MC office,
Shabqadar 
2 Mr. Mukhtiar Alam,
Sub-Engineer, MC office,
Shabqadar 
23 PK-23 Mardan-I 1 Mr. Pervaiz Iqbal,
Add: Asstt: Commissioner-II,
Mardan 
2 Mr. Faizullah,
Vice Principal, GHS No.1,
Mardan 
24 PK-24 Mardan-II 1 Mr. Gohar Ali,
Add: Asstt: Commissioner (Revenue),
Mardan
2 Mr. Dost Muhammad,
Headmaster, GHS Khazana Dheri,
Mardan
25 PK-25 Mardan-III 1 Mr. Lal Said,
Add: Asstt: Commissioner-I,
Mardan
2 Mr. Mukhtiar Khan,
Asstt: Sub Division Education Officer,
Takkar, Mardan 
       
       
       
       
26 PK-26 Mardan-IV 1 Mr. Bagh Bozan,
Add: Asstt: Commissioner-I,
Takht Bhai, Mardan
2 Mr. Ajmal Khan,
Asstt:District Education Officer,Sports,
Mardan 
27 PK-27 Mardan-V 1 Mr. Akhlaq Ahmad,
Add: Asstt: Commissioner-II,
Takht Bhai, Mardan
2 Shah Zarin,
Astt: Sub Division Education
Officer (Male Primary),
 Takht Bhai, Mardan 
28 PK-28 Mardan-VI 1 Mr. Shahab Muhammad,
Add: Asstt: Commissioner-V,
Mardan 
2 Mr. Raham Akbar,
Headmaster, GHS, Babozai,
Mardan 
29 PK-29 Mardan-VII 1 Mr.Tariq Ullah,
Add: Asstt: Commissioner-VI,
Mardan 
2 Mr. Javed Iqbal,
Asst: Sub Division Education
Officer Rustam, Mardan 
30 PK-30 Mardan-VIII 1 Mr. Ubaid Ullah,
Add: Asstt: Commissioner-VII,
Mardan 
2 Mr. Sultan Muhammad,
Asstt: Sub-Division Education Officer,
Gujrat, Mardan 
31 PK-31 Swabi-I 1 Mr. Khaliq Dad Khan,
Add: AC, Swabi-I 
2 Mr. Sajjad Haidar,
Chief Municipal Officer,
Swabi 
32 PK-32 Swabi-II 1 Mr. Habib Wazir,
Add: AC, Swabi-II 
2 Mr. Muhammad Bashir,
Principal, GHS, Kalu Khan,
Swabi 
       
       
       
       
       
       
       
33 PK-33 Swabi-III 1 Mr. Sajid Nawaz,
Add: Assistant Commissioner, Razar,
Swabi
2 Mr. Abdul Samad,
Professor, GPGC,
Swabi 
34 PK-34 Swabi-IV 1 Mr. Mujeeb ur Rehman,
Add: Assistant Commissioner,
Lahor, Swabi
2 Mr. Liaqat Ali,
Professor,GPGC,
Swabi 
35 PK-35 Swabi-V 1 Mr. Muhammad Riaz,
Add: Assistant Commissioner,
Swabi-III
2 Mr. Taqweem ul Haq,
Principal GHS, Batakara,
Swabi 
36 PK-36 Swabi-VI 1 Mr. Muhammad Ali,
Add: Assistant Commissioner,
Topi, Swabi
2 Mr. Ikram Ullah,
Assistant District Accounts Officer,
Swabi
37 PK-37 Kohat-I 1 Mr. Amjad Mairaj,
Add: Assistant Commissioner,
Kohat-III
2 Mr. Hazrat Gul,
SST, Govt: Comprehensive High School,
Kohat
38 PK-38 Kohat-II 1 Mr. Fakhrudin,
Add: Deputy Commissioner,
Kohat 
2 Mr. Muhammad Ilyas Afridi,
Vice Principal, GHS, No.3
Kohat 
39 PK-39 Kohat-III 1 Mr. Shahid Mehmood,
Assistant Commissioner, Lachi,
Kohat
2 Mr. Shan Ullah,
Sub Divisional Education Officer (M) Primary,
Lachi 
       
       
       
40 PK-40 Karak-I 1 Mr. Mohammad Yaseen,
District Soil Conservation Officer,
Karak
2 Mr. Muhammad Farooq,
Assistant District Education Officer,
Banda Daud Shah, Karak 
41 PK-41 Karak-II 1 Mr. Ali Mohammad,
Assistant Commissioner (Revenue),
Karak
2 Mr. Muhammad Hussain,
Assistant District Officer, Education,
Takht-e-Nasrati, Karak 
42 PK-42 Hangu-I 1 Mr. Abdul Hameed Khan,
Assistant Commissioner,
Hangu 
2 Mr. Asghar Ali,
Naib Tehsildar,
Hangu 
43 PK-43 Hangu-II 1 Mr. Yousaf Kareem,
Assistant Commissioner, Thall,
Hangu 
2 Mr. Faiz-ur-Rehman,
Naib Tehsildar, Hangu 
44 PK-44 Abbottabad-I 1 Mr. Muhammad Irshad Khan,
Additional Assistant Commissioner-III,
Abbottabad 
2 Mr. Chanzeb Khan,
Assistant Commissioner/Inland Revenue,
Abbottabad 
45 PK-45 Abbottabad-II 1 Mr. Gul Farid Khan,
District Population Walfare Officer,
Abbottabad 
2 Mr. Fazal Hameed,
Audit Officer, Inland Revenue,
Abbottabad
46 PK-46 Abbottabad-III 1 Mr. Farhad Manzoor,
Assistant Director,
National Saving Center,
Abbottabad 
2 Mr. Mushtaq Ahmed,
Chief Municipal Officer,
Abbottabad 
       
       
       
       
       
       
47 PK-47 Abbottabad-IV 1 Syed Mubarak Shah,
Secretary District Public
Safety Commission,
Abbottabad 
2 Mr. Rashid Khan,
National Saving Officer, 
Abbottabad.
48 PK-48 Abbottabad-V 1 Mr. Abbas Ali Bukhari,
Addl: Asstt: Commissioner-II,
Abbottabad
2 Mr. Nisar Ahmed,
District Planning Officer,  
49 PK-49 Haripur-I 1 Mr. Ansar Mehmood,
Add: Assistant Commissioner-I,
Haripur 
2 Mr. Touqer Ahmed,
Sales Tax Auditor,
Haripur 
50 PK-50 Haripur-II 1 Mr. Muhammad Asif,
District Officer (Finance and Planning),
Haripur 
2 Mr. Imran Zia,
Add: Assistant Commissioner-II,
Haripur 
51 PK-51 Haripur-III 1 Mr. Ali Zai,
District Planning Officer,
Haripur 
2 Mr.Ahmad Zeb Khalil,
Assistant Commissioner,
Haripur 
52 PK-52 Haripur-IV 1 Mr. Ejaz ur Rehman,
Assistant Commissioner,
Ghazi
2 Mian Sajid Hussain,
Finance Officer,
Haripur 
53 PK-53 Mansehra-I 1 Miss: Nadia Syed,
Civil Judge-V,
Mansehra 
2 Mr. Abdul Waheed Alvi,
District Officer Livestock,
Mansehra 
       
       
       
       
       
       
54 PK-54 Mansehra-II 1 Miss: Lubna Zaman,
Civil Judge-VIII,
Mansehra 
2 Mr. Akbar Ali,
District Officer, Planning,
Mansehra 
55 PK-55 Mansehra-III 1 Miss: Quratt-ul-Ain Rashid,
Civil Judge-IX,
Mansehra 
2 Mr. Naveed Iqbal,
Director Agriculture,
Mansehra 
56 PK-56 Mansehra-IV 1 Miss: Farhana Tabasum,
Civil Judge-VI,
Mansehra 
2 Mr. Muhammad Fahad Aslam,
Veterinary Officer,
Mansehra 
57 PK-57 Manserha-V 1 Miss. Rabia Abbasi,
Civil Judge-VII,
Mansehra 
2 Mr. Zubair Ali,
District Officer Fishries,
Mansehra 
58 PK-58 Tor Ghar
(Old Mansehra-VI)
1 Mr. Shamsul Islam,
Scientific Research Officer,
Tea Rresearch Institute, Shinkiari,
Mansehra
2 Mr.Waheedullah,
Director Live Stock,
Mansehra
59 PK-59 Battagram-I 1 Mr. Shahrukh Ali Khan,
Assistant Commissioner,
Battagram 
2 Mr. Amanullah Saeed,
Additional Assistant Commissioner-I,
Battagram 
60 PK-60 Battagram-II 1 Mr. Javed Iqbal,
Additional Assistant Commissioner-II,
Battagram 
2 Mr. Waheed Ahmed,
Tehsildar, Allai,
Battagram 
61 PK-61 Kohistan-I 1 Assistant Commissioner, Pattan,
Kohistan 
2 Mr. Abdul Ghaffar,
Record Keeper, Session Court,
Kohistan 
       
       
62 PK-62 Kohistan-II 1 Naib Tehsildar, Pattan,
Kohistan 
2 Mr. Muhammad Azeem,
Reader of Civil Judge, Pattan,
Kohistan
63 PK-63 Kohistan-III 1 Assistant Commissioner, Dassu,
Kohistan
2 Mr. Masoom Khan,
Senior Civil Judge,
Kohistan 
64 PK-64 D.I.Khan-I 1 Dr. Sarfaraz Khan,
Assistant Professor, Wensom College,
D.I.Khan
2 Mr. Muhammad Usman,
Senior Master, Wensom College,
D.I.Khan
65 PK-65 D.I.Khan-II 1 Mr. Mehboob-ur-Rehman,
Assistant Professor, Gomal University,
D.I.Khan
2 Mr. Javed Hussain,
Assistant Headmaster,
FG Model High School,
D.I.Khan 
66 PK-66 D.I.Khan-III 1 Dr. Jabbar Khan,
Assistant Professor,
Gomal University,
D.I.Khan
2 Mr. Muhammad Farhan,
Lecturer, ICIT Gomal University,
D.I.Khan
(BPS-18)
67 PK-67 D.I.Khan-IV 1 Mr. Tahir Saleem Faiz,
Assistant Professor,
Gomal University,
D.I.Khan
(BPS-19)
2 Mr. Yahya Khan,
Lecturer, Institute of Engineeing and
Technology, Gomal University,
D.I.Khan 
       
       
       
       
       
       
68 PK-68 D.I.Khan-V 1 Dr. Muhammad Adeel,
Assistant Professor, Gomal University,
D.I.Khan
2 Mr. Nasir Saleem,
Lecture, Institute of Engineering & Technology,
Gomal University,
D.I.Khan 
69 PK-69 Tank 1 Mr. Shakeel Ahmed,
SS, GHSS,Gul Imam,Tank 
2 Mr. Yaqoob Khan,
SET, GHS, NO.3,
Tank 
70 PK-70 Bannu-I 1 Mr.Shakeel Ahmed Jan Marwat,
Additional Assistant Commissioner-III,
Bannu.
2 Mr.Waheed Ullah Shah,
ASDEO,Education Office,
Bannu
71 PK-71 Bannu-II 1 Mr.Zohaib Hayat,
Additionla Assistant Commissioner-IV,
Bannu

2 Mr.Muhammad Imram,
Planning Officer,Finance,
Bannu

72 PK-72 Bannu-III 1 Mr.Farzand Ali,
District Planning Officer,
Bannu
2 Mr. Kiramatullah,
ASDEO, EDO Office,
Bannu 
73 PK-73 Bannu-IV 1 Mr.Khan Muhammad,
Regional Transport Authority Officer,
Bannu
2 Mr. Muhammad Arshad,
ASDEO, Education Office,
Bannu 
74 PK-74 Lakki Marwat-I 1 Mr. Nazir Muhammad,
District Officer Soil Conservation,
Lakki Marwat
2 Mr. Noor-ud-Daullah,
Soil Conservation Assistant,
Lakki Marwat.
       
       
       
75 PK-75 Lakki Marwat-II 1 Dr. Muhammad Ayub Khan,
Disrict Director Live Stock,
Lakki Marwat
2 Mr. Mubarik Khan,
Veterinary Officer Health,
Lakki Marwat 
76 PK-76 Lakki Marwat-III 1 Mr. Shafiullah Khan,
Agriculture Officer,
Lakki Marwat 
2 Mr. Abdul Sattar Khan,
Agriculture Officer,
Lakki Marwat 
77 PK-77 Buner-I 1 Cap:® Aurangzeb Haider Khan,
Assistant Commissioner, Mandanr,
Buner
2 Mr. Javed Ali,
Assistant Commissioner, Khadukhel,
Buner
78 PK-78 Buner-II 1 Mr. Shah Saood Khan,
Assistant Commissioner, Gagra,
Buner
2 Mr. Raj Muhammad Khan,
DO Education,
Buner 
79 PK-79 Buner-III 1 Mr. Abdul Latif,
Add: Assistant Commissioner, Mandanr,
Buner
2 Mr. Adalat Khan,
Finance Officer,
Buner 
80 PK-80 Swat-I 1 Mr. Javid Iqbal,
Additional Assistant Commissioner, Kabal,
Swat
2 Mr. Nisar Ullah,
Subject Specialist, GHSS, Khwazakhela,
Swat
       
       
       
       
       
       
       
       
81 PK-81 Swat-II 1 Mr. Riaz Ali,
Additional Assistant Commissioner, Matta,
Swat
2 Mr. Azim Khan,
SS, GHSS, Balogram,
Swat
82 PK-82 Swat-III 1 Mr. Muhammad Ilyas,
Naib Tehsildar, Matta,
Swat
2 Mr. Aziz Ul Haq,
Subject Specialist, GHSS, Matta,
Swat
83 PK-83 Swat-IV 1 Mr. Muhammad Niaz,
Assistant Commissioner Revenue,
Babuzai, Swat
2 Mr. Rafi Ul Mulk,
SET, GHSS, Barikot,
Swat 
84 PK-84 Swat-V 1 Mr. Behri Karam,
Assistant Commissioner, Political,
Commissioner Office,
Swat 
2 Mr. Manzoor Ahmad,
Subject Specialist, GHSS, Barikot,
Swat 
85 PK-85 Swat-VI 1 Mr. Ghulam Said,
Assistant Commissioner, Kwazakhela,
Swat 
2 Mr. Abdullah Shah,
Principal, GHS, Amankot,
Swat 
86 PK-86 Swat-VII 1 Mr. Mehboob Ali Khan,
Assistant Commissioner, Kabal,
Swat 
2 Mr. Fazal Shah,
Statistical Officer,
Swat 
87 PK-87 Shangla-I 1 Mr. Muhammad Iqbal,
Additional Assistant Commissioner,
Shangla
2 Mr. Asghar Khan,
Naib Tehsildar, Alpuri,
Shangla 
       
       
       
88 PK-88 Shangla-II 1 Mr. Afsar Ali Khan,
Assistant Commissioner, Puran,
Shangla
2 Mr. Amir Hassan,
Additional Assistant Commissioner-III,
Puran, Shangla 
89 PK-89 Chitral-I 1 Mr. Abid Khan,
Additional Assistant Commissioner,
Drosh, Chitral 
2 Mr. Shahzad Nadeem,
Assistant Eduction Officer,
Chitral 
90 PK-90 Chitral-II 1 Mr. Israr Ahmed,
Additional Assistant Commissioner,
Booni, Chitral 
2 Mr. Muhammad Salah,
Additional Assistant Commissioner,
Mastuj, Chitral 
91 PK-91 Upper Dir-I 1 Mr. Ishfaq Ahmed,
Additional Assistant Commissioner,
Dir 
2 Mr. Fida Muhammad,
Assistant Accounts Officer,
Upper Dir 
92 PK-92 Upper Dir-II 1 Mr. Muhammad Hayat Shah,
Additional Assistant Commissioner,
Sheringal, Upper Dir 
2 Mr.Taj Faqir,
Sub-Divisional Education Officer,
Dir 
93 PK-93 Upper Dir-III 1 Mr. Aia Ur Rehman,
Additional Assistant Commissioner,
Wari, Upper Dir 
2 Mr. Muhammad Salman,
Sub-Divisional Officer, Wari,
Upper Dir 
94 PK-94 Lower Dir-I 1 Mr. Tariq Ali,
AC, Timergara,
Lower Dir 
2 Mr. Shah Jamil,
Additonal Assistant Commissioner, (Revenue),
Lower 
       
       
       
       
95 PK-95 Lower Dir-II 1 Mian Ayan Ullah,
AC, Samerbagh,
Lower Dir 
2 Mr. Asghar Khan,
Additional Assistant Commissioner,
Samerbagh,
Lower Dir 
96 PK-96 Lower Dir-III 1 Mr. Wajid Ali,
AC, Lal Qila,
Lower Dir 
2 Mr. Hikmat Ullah Jan,
Additional Assistant Commissioner,
Timergara,
Lower Dir 
97 PK-97 Lower Dir-IV 1 Mr. Altaf Hussain,
AC, Adenzai,
Lower Dir 
2 Mr. Tariq Hussain,
Tehsildar Adenzai,
Lower Dir 
98 PK-98 Malakand
Protected Area-I
1 Mr. Said Zamin Shah,
Assistant District Education Officer, 
Dargai, Malakand 
2 Mr. Fazal Subhan,
Manager, National Bank, Dargai,
Malakand
99 PK-99 Malakand
Protected Area-II
1 Mr.Zakir Hussain,
Assistant District Education Officer,
Malakand
2 Mr.Minhas,
Assistant Director NADRA,
Malakand 
       
FEDERAL CAPITAL, ISLAMABAD
       
1 NA-48 Islamabad-I. 1 Syed Hussain Bahadur,
 Magistrate (1st Class), Islamabad.
2 Mr. Muhammad Siddique,
Superintendent,
Sessions Division, (West),
Islamabad.
       
       
       
       
2 NA-49 Islamabad-II. 1 Mr. Kamran Ali Cheema,
Magistrate (1st Class),
Islamabad.
2 Mr. Aamir Abdul Majeed,
Superintendent, Session Division (East),
Islamabad.
       
       
PUNJAB PROVINCE 
       
NATIONAL/PROVINCIAL ASSEMBLY CONSTITUENCIES 
       
1 NA-50 Rawalpindi-I.
PP-1 Rawalpindi-I.
PP-2 Rawalpindi-II.
1 Fl. Lt Tahir Farooq,
Assistant Commissioner,
Kotli Sattian Tehsil.
2 Dr. M. Rafiq Sahato,
Assistant Commissioner,
Kahuta Tehsil.
2 NA-51 Rawalpindi-II.
PP-3 Rawalpindi-III.
PP-4 Rawalpindi-IV.
1 Mr.Rafaqat Hayat Gondal,
 Town Officer,(I&S) TMA,
Gujar Khan
2 Mr. Wajid Ali,
Town Municpal Officer,
Gujar Khan.
3 NA-52 Rawalpindi-III.
PP-5 Rawalpindi-V.
PP-6 Rawalpindi-VI.
1 Mr. Tasneem Ali,
Assistant Commissioner,
Kallar Sydian Tehsil.
2 Mr. Mumtaz Ahmed Malik,
Town Municipal Officer,
Pothohar Town, Rawalpindi.
4 NA-53 Rawalpindi-IV.
PP-7 Rawalpindi-VII.
PP-8 Rawalpindi-VIII.
1 Kamran Khan,
Town Officer (Regulations)
Potohar Town.
2 Mr. Khalid Khan,
Tehsil Municipal Officer 
Taxila Tehsil.
5 NA-54 Rawalpindi-V.
PP-9 Rawalpinid-IX.
PP-10 Rawalpindi-X.
1 Mr. Imtiaz Ahmed Khichi,
Sub-Registrar Urban,
Rawalpindi.
2 Malik Ijaz Ahmed,
Sub-Registrar Cantt.
Rawalpindi 
6 NA-55 Rawalpindi-VI.
PP-11 Rawalpindi-XI.
PP-12 Rawalpinidi-XII.
1 Mr. Abdul Salam Abbas, ATO(P&C)
TMA Rawal Town.
2 Mr. Jarrar Abbas,
Town Officer (Regulations), TMA
Rawal Town.
       
7 NA-56 Rawalpindi-VII.
PP-13 Rawalpindi-XIII.
PP-14 Rawalpindi-XIV.
1 Mr. Raja Iftikhar,
Town Officer (Finance), TMA
Rawal Town.
2 Mr. Imran Shakir,
ATO (P&C) Rawal Town.
8 NA-57-Attock-I.
PP-15 Attock-I
PP-16 Attock-II
1 Assistant Commissioner,
Attock.
2 Mr. Tahir Mehmood,
Civil Judge, Attock.
9 NA-58-Attock-II.
PP-18 Attock-IV
PP-19 Attock-V
1 Civil Judge-I,
Jand.
2 Assistant Commissioner,
Pindigheb.
10 NA-59-Attock-III.
PP-17 Attock-III
1 Civil Judge-II,
Hasanabadal.
2 Assistant Commissioner,
Fateh Jang.
11 NA-60 Chakwal-I.
PP-20 Chakwal-I
PP-21 Chakwal-II
1 Mr. Abid Hussain Bhatti,
Assistant Commissioner,
Choa Saidan Shah.
2 Raja Tanveer Safdar,
Social Welfare Officer,
Chakwal.
12 NA-61 Chakwal-II.
PP-22 Chakwal-III
PP-23 Chakwal-IV
1 Mr. Khalid Javid Goraia,
Assistant Commissioner,
Kallar Kahar.
2 Mr. Umar Farooq shah,
XEN Construction, IESCO,
Chakwal.
13 NA-62 Jhelum-I.
PP-24 Jhelum-I
PP-25 Jhelum-II
1 Mr. Qamar Abbas, 
Civil Judge 1st Class,
Jhelum.
2 Mr. Muhammad Irfan Basra,
Civil Judge 1st Class, 
Sohawa.
14 NA-63 Jhelum-II.
PP-26 Jhelum-III
PP-27 Jhelum-IV
1 Raja Jahanzaib Akhtar,
Civil Judge 1st Class,
Jhelum.
2 Sardar Hamid Hussain,
Civil Judge 1st Class,
Pind Dadan Khan, Jhelum
15 NA-64 Sargodha-I.
PP-28 Sargodha-I
PP-29 Sargodha-II
1 Dr. Muhammad Khalid Malik,
Additional Commissioner, FBR,
Sargodha.
2 Rana Muhammad Jamil,
Tehsil Municipal Officer,
Bhalwal.
       
       
       
16 NA-65 Sargodha-II.
PP-30 Sargodha-III
PP-31 Sargodha-IV
1 Mr. Muhammad Zia-ul-Haq,
Deputy Commissioner, FBR,
Sargodha.
2 Mr. Asghar Hussain Tarar,
Principal Govt. Higher Secondary School,
Kotmomin.
17 NA-66 Sargodha-III.
PP-33 Sargodha-VI
PP-34 Sargodha-VII
1 Mr. Altaf Hussain,
Vice Principal Federal Govt.
Public  Secondary School,
Sargodha Cantt.
2 Mr. Saeed Ahmed Khan,
General Assistant (Revenue),
Sargodha.
18 NA-67 Sargodha-IV.
PP-32 Sargodha-V
PP-35 Sargodha-VIII
PP-36 Sargodha-IX
1 Mr. Manzoor Elahi,
Assistant XEN Pak P.W.D.,
Sargodha.
2 Mehr Sohail Ahmed,
Senior Headmaster Govt. Boys High School
Chak No.79 N.B.,
Sargodha.
19 NA-68 Sargodha-V.
PP-37 Sargodha-X
PP-38 Sargodha-XI
1 Mr. Zaigham Abbas,
Deputy Commissioner, FBR,
Sargodha.
2 Ch. Khalid Mehmood,
Deputy District Education Officer,
Sillanwali.
20 NA-69 Khushab-I.
PP-39 Khushab-I
PP-40 Khushab-II
1 Mr. Najeeb Ullah Khan Ahmed,
Civil Judge-cum-judicial Mangistrate,
Khushab.
2 Mr. Amir Hussain Shah,
Tehsildar,
Khushab.
21 NA-70 Khushab-II.
PP-41 Khushab-III
PP-42 Khushab-IV
1 Malik Muhamma Asif,
Civil Judge 1st Class / Magistrate Section 30.
2 Mr. Saadat Nawaz Khan,
Tehsildar, Noorpur.
22 NA-71 Mianwali-I.
PP-43 Mianwali-I
PP-44 Mianwali-II
1 Assistant Commissioner,
Mianwali.
2 Tehsildar,
Mianwali.
23 NA-72 Mianwali-II.
PP-45 Mianwali-III
PP-46 Mianwali-IV
1 Khawaja Ahmed Hassan,
Deputy District Education 
Officer, Mianwali.
2 Tehsildar, Piplan.
       
       
24 NA-73 Bhakkar-I.
PP-47 Bhakkar-I
PP-48 Bhakkar-II
1 Mr. Akhtar Husssain,
District Officer Agriculture,
Bhakkar.
2 Mr. Sajid Qadoos,
Divisional Forest Officer,
Bhakkar.
25 NA-74 Bhakkar-II.
PP-49 Bhakkar-III
PP-50 Bhakkar-IV
1 Mr. Muhammad Bukhsh,
District wild Life Officer,
Bhakkar.
2 Mr. Muhammad Imran,
 District Enviornment Officer,
Bhakkar.
26 NA-75 Faisalabad-I.
PP-51 Faisalabad-I
PP-52 Faisalabad-II
1 Mr. Muhammad Naeem Amjad,
Director WASA. 
2 Mr. Muhammad Afzal Javed,
Deputy Director FDA.
27 NA-76 Faisalabad-II.
PP-53 Faisalabad-III
PP-54 Faisalabad-IV
1 Mr. Muhammad Akram Ch.
Add. Collector Customs.
2 Makhdom Hussain Naqvi,
Deputy Director FDA 
28 NA-77 Faisalabad-III.
PP-55 Faisalabad-V
PP-56 Faisalabad-VI
1 Mr. Sohail Iqbal,
Associate Prof, Govt. Degree College 
2 Mr. Imtiaz Safi, DDO, Labour,
 DG, Labour.
29 NA-78 Faisalabad-IV.
PP-57 Faisalabad-VII
PP-58 Faisalabad-VIII
1 Mr. Muhammad Qasim,
Vice Principle,
Islamia College,
Faisalabad.
2 Rana Irfan Shoukat,
Assistant Collector, Custom.
30 NA-79 Faisalabad-V.
PP-59 Faisalabad-IX
PP-60 Faisalabad-X
1 Mr. Ali Muhammad,
Dy Manager (CA-I) office of
Finance Director FESCO 
2 Mr. Muhammad Aslam,
AO (Ext) Faisalabad), Chak Jhumra.
31 NA-80 Faisalabad-VI.
PP-61 Faisalabad-XI
PP-62 Faisalabad-XII
1 Mr. Fazal-i-Muqeem,
Assistant Chief Manager,
State Bank of Pakistan.
2 Mr. Muhammad Abdul Rahim,
Assistant Commissioner, 
32 NA-81 Faisalabad-VII.
PP-63 Faisalabad-XIII
PP-64 Faisalabad-XIV
1 Mr. Bilal Ahmad,
Assistant Commissioner, FBR 
2 Dr. Kaleem Yazdani Khan,
Deputy Chief Manager,
State Bank of Pakistan.
33 NA-82 Faisalabad-VIII.
PP-65 Faisalabad-XV
PP-66 Faisalabad-XVI
1 Mr. Waqar Mehmood Sheikh,
OG-I, NBP.
2 Mr. Abdul Rasheed,
Inland Revenue Audit Officer, FBR 
       
       
34 NA-83 Faisalabad-IX.
PP-67 Faisalabad-XVII
PP-68 Faisalabad-XVIII
1 Mr. Sajjad Amjad,
Deputy Commissiner, FBR. 
2 Mr. Muhammad Idrees,
OG-I, BPS-18, NBP.
35 NA-84 Faisalabad-X.
PP-69 Faisalabad-XIX
PP-70 Faisalabad-XX
1 Syed Shakeel Abbas,
Inland Revenue Audit Officer, FBR. 
2 Mr. Asif Rasheed,
Deputy Commissioner, FBR 
36 NA-85 Faisalabad-XI.
PP-71 Faisalabad-XXI
PP-72 Faisalabad-XXII
1 Mr. Muhammad Javed Akhtar,
In land Revenue Audit Officer, FBR. 
2 Mr. Taseef Ahmad,
OG-I, NBP.
37 NA-88 Jhang-Cum-Chiniot.
(Old NA-87 Jhang-II).
PP-76 Jhang-I-Cum-Chiniot.
(Old PP-75 Jhang -III).
PP-77 Jhang-I.
(Old PP-76 Jhang-IV).
1 Mr. Mudasir Hussah Sindhu,
Civil Judge, Jhang.
2 Mr. Sher Muhammad Bhatti,
Senior Instructor, Govt. Commernce College,
Jhang.
38 NA-89 Jhang-I.
(Old NA-89 Jhang-IV).
PP-78 Jhang-II.
(Old PP-77 Jhang-V)
1 Rana Khalil Ahmad Khan,
Civil Judge,
Jhang.
2 Mr. Ishtiaq ahmad Shaiq,
Assistant Professor,
Govt. Degree College,
Jhang.
39 NA-90 Jhang-II.
(Old NA-90 Jhang-V).
PP-79 Jhang-III.
(Old PP-78 Jhang-VI).
PP-80 Jhang-IV.
(Old PP-79 Jhang-VII).
1 Rana Qamar Yaseen Nadeem,
Civil Judge, Shorkot.
2 Mr. Muhammad Iqbal,
Senior Instructor, Govt. Commerce College,
Shorkot.
40 NA-91 Jhang-III.
(Old NA-91 Jhang-VI).
PP-82 Jhang-VI.
(Old PP-82 Jhang-X).
PP-83 Jhang-VII.
(Old PP-83 Jhang-XI).
1 Mr. Muhammad Iqbal Haral,
Civil Judge,
Ahmad Pur Sial.
2 Mr. Muhammad Usman,
Assistant Professor,
Govt. College 18-Hazari.
41 NA-86 Chiniot-I.
(Old NA-86 Jhang-I).
PP-73 Chiniot-I.
(Old PP-73 Jhang-I).
PP-74 Chiniot-II.
(Old PP-74 Jhang-II).
1 Dr. Muhammad Azam Khan,
Executive District Officer (Agriculture),
Chiniot.
2 Mr. Emaad-ud-Din,
Teacher Educator Govt. Elementary College,
Chiniot.
42 NA-87 Chiniot-II-Cum-Jhang.
(Old NA-88 Jhang-III).
PP-75 Chiniot-III.
(Old PP-80 Jhang-VIII).
PP-81 Jhang-V Cum-Chiniot.
(Old PP-81 Jhang-IX).
1 Mr. Muhammad Ali Qadafi,
Civil Judge-1I Class
Magistrate-I Class, Lalian.
2 Mr. Nadeem Sajid,
Revenue Officer (FESCO),
Chiniot.
       
       
43 NA-92 T.T.Singh-I.
PP-84 T.T.Singh-I
PP-85 T.T.Singh-II
1 Mr. Muhammad Mohsan,
Civil Judge,
Gojra.
2 Mr.Rauf Ahmad,
Assistant Commissioner,
Gojra.
44 NA-93 T.T.Singh-II.
PP-86 T.T.Singh-III
PP-87 T.T.Singh-IV
PP-90 T.T.Singh-VII
1 Mr. Afzal Saqib,
Civil Judge,
T.T.Singh.
2 Mrs. Fareeha Tahseen,
Assistant Commissioner,
T.T.Singh.
45 NA-94 T.T.Singh-III.
PP-88 T.T.Singh-V
PP-89 T.T.Singh-VI
1 Rana Farooq Wakeel,
Civil Judge, Kamalia.
2 Mr. Muhammad Khalid,
Assistant Commissioner,
Kamalia.
46 NA-95 Gujranwala-I.
PP-91 Gujranwala-I
PP-92 Gujranwala-II
1 Mr. Muhammad Asif,
Civil Judge 1st Class/Judl. Magistrate Section 30,
Gujranwala.
2 Dr. shaukat gondal,
District Officer, Livestock,
Gujranwla.
47 NA-96 Gujranwala-II.
PP-93 Gujranwala-III
PP-94 Gujranwala-IV
1 Mr. Shafqat Shahbaz Raja,
Civil Judge 1st Class/Judl. Magistrate Section 30,
Gujranwla.
2 Rana Mehmoob,
District Officer,
Social Welfare,
Gujranwla.
48 NA-97 Gujranwala-III.
PP-95 Gujranwala-V
PP-96 Gujranwala-VI
1 Mr.Tanveer Ahmad,
Civil Judge Class-II,
Gujranawala.
2 Mr. Amjad Shuja,
Project director, TEVETA,
Light Engineering Service Center,
Gujranwala.
49 NA-98 Gujranwala-IV.
PP-97 Gujranwala-VII
PP-98 Gujranwala-VIII
1 Mr. Muhammad Jamil Bhatti,
Civil Judge Class-II,
Gujranswala.
2 Mr. Munir ahmad,
Senior Instructor, TEVETA,
Light Engineering Service Center,
Gujranwala.
       
       
       
       
       
50 NA-99 Gujranwala-V.
PP-99 Gujranwala-IX
PP-100 Gujranwala-X
1 Mr. Muhammad Akramah,
Civil Judge Class-III,
Gujranwala.
2 Malik Javed,
Dy. D.E.O (Male),
Kamoke.
51 NA-100 Gujranwala-VI.
PP-101 Gujranwala-XI
PP-102 Gujranwala-XII
1 Mr. Ahmad Mujtaba Noor Farooqi,
Civil Judge,
Nowshera Virkan.
2 Malik Muhammad Abbas,
Dy. D.E.O. (Male),
Nowshera Virkan.
52 NA-101 Gujranwala-VII.
PP-103 Gujranwala-XIII
PP-104 Gujranwala-XIV
1 Mr. Saif Ullah Babar,
Civil Judge Class-II,
Magistrate 1st Class, Wazirabad.
2 Mr. Muhammad Ashfaq,
Dy. D.E.O. (Male),
Wazirabad.
53 NA-102 Hafizabad-I.
PP-105-Hafizabad-I
PP-106-Hafizabad-II
1 Mr. Imran Zafar, Chalha,
Lecturer Economics, Govt. Boys Degree College,
Hafizabad.
2 Mr. Faraz Hussain,
Agriculture Officer,
Technical, Agriculture Office,
Hafizabad.
54 NA-103-Hafizabad-II.
PP-107-Hafizabad-III
1 Syed Waseem Abbas,
Lecturer, Govt. Boys Degree College,
Pindi Bhattian.
2 Mr. Muhammad Saleem,
Deputy District Agriculture Officer, 
Agriculture Office, Pindi Bhattian.
55 NA-104 Gujrat-I.
PP-108 Gujrat-I
PP-109 Gujrat-II
1 Malik Azmat Ullah Awan,
Civil Judge 1st Class/MS-30,
Gujrat.
2 Assistant Commissioner,
Gujrat.
56 NA-105 Gujrat-II.
PP-110 Gujrat-III
PP-111 Gujrat-IV
1 Mr. Umer Rasheed,
Civil Judge 1st Class/MS-30,
Gujrat.
2 Extra Settlement Officer,
Revene Gujrat.
57 NA-106 Gujrat-III.
PP-112 Gujrat-V
PP-113 Gujrat-VI
1 Mr. Irfan Akram Tarar,
Civil Judge/MS-30, Kharian.
2 Assistant Commissioner,
Kharian.
       
       
       
       
58 NA-107 Gujrat-IV.
PP-114 Gujrat-VII
PP-115 Gujrat-VIII
1 Mr. Muhammad Awais,
Civil Judge 1st Class,
Sarai Alamgir.
2 Assistant Commissioner,
Sarai Alamgir.
59 NA-108 M.B.Din-I
PP-116 M.B.Din-I
PP-117 M.B.Din-II
1 Mr. Nisar Khan,
Dputy Manager GEPCO,
Mandi Bahauddin.
2 Mr. Masood Asghar,
Civil Judge Class-III,
Mandi Bahauddin.
60 NA-109 M.B.Din-II
PP-118 M.B.Din-III
PP-119 M.B.Din-IV
PP-120 M.B.Din-V
1 Mr. Shahzad Aslam,
Director Passport Office,
Mandi Bahauddin.
2 Mr. Muhammad Amin Shehzad,
Civil Judge 1st Class,
Malakwal.
61 NA-110 Sialkot-I
PP-122 Sialkot-II
PP-123 Sialkot-III
1 Mr. Nadeem Anwar Chaudhary,
Civil Judge, 1st Class,
Sialkot.
2 Mr. Qadeer Hussain Butt,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Sialkot.
62 NA-111 Sialkot-II
PP-121 Sialkot-I
PP-124 Sialkot-IV
PP-125 Sialkot-V
1 Mr. Faisal Mehmood Meer,
Civil Judge 1st Class,
Sialkot.
2 Mr. Imran Yaqub,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Sialkot.
63 NA-112 Sialkot-III
PP-129 Sialkot-IX
PP-131 Sialkot-XI
1 Mr. Shahbaz Hussain,
Civil Judge 1st Class / MS-30,
Sambrial.
2 Mr. Naveed Abbas,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Sambrial.
64 NA-113 Sialkot-IV
PP-128 Sialkot-VIII
PP-130 Sialkot-X
1 Mr. Muhammad Waris Javaid,
Civil Judge 1st Class / MS-30,
Daska.
2 Sheikh Suleman Ellahi,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Daska.
65 NA-114 Sialkot-V
PP-126 Sialkot-VI
PP-127 Sialkot-VII
1 Mr. Nadeem Yousaf,
Civil Judge 1st Class / MS-30,
Pasrur.
2 Raja Zahid Hussain,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Pasrur.
66 NA-115 Narowal-I
PP-132 Narowal-I
PP-136 Narowal-V
1 Mr. Amer sharif Doger,
Civil Judge, Class 1st / MS-30,
Zafarwal.
2 Mr. Tariq Mehmood,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Zafarwal.
67 NA-116 Narowal-II
PP-133 Narowal-II
PP-134 Narowal-III
1 Mr. Ijaz Ahmad Gondal,
Civil Judge Class 1st / MS-30,
Shakargarh.
2 Mr. Salman Tariq,
Civil Judge Class 1st / MS-30,
Shakargarh.
68 NA-117 Narowal-III
PP-135 Narowal-IV.
1 Mr. Umar Sharif Sheikh,
Civil Judge 1st Class / MS-30,
Narowal.
2 Mr. M. Arif,
Civil Judge-cum-Judicial Magistrate,
Narowal.
69 NA-118 Lahore-I
PP-137 Lahore-I
PP-138 Lahore-II
1 Rai Liaqat Ali Kharal,
Guardian Judge-II.
2 District Officer (Community Organization).
70 NA-119 Lahore-II
PP-141 Lahore-V
PP-142 Lahore-VI
1 Mr. Iftikhar Ahmad,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Environment).
71 NA-120 Lahore-III
PP-139 Lahore-III
PP-140 Lahore-IV
1 Mr. Attique-ur-Rehman,
Civil Judge 1st Class.
2 District Education Officer (Special Education).
72 NA-121 Lahore-IV
PP-149 Lahore-XIII
PP-150 Lahore-XIV
1 Mr. Faheem Shahid,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (E&IP).
73 NA-122 Lahore-V
PP-147 Lahore-XI
PP-148 Lahore-XII
1 Mr. Khalid Saleem Sohal,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Cooperatives & Deputy Registrar).
74 NA-123 Lahore-VI
PP-143 Lahore-VII
PP-144 Lahore-VIII
1 Mr. Saif Ullah Sohail,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Human Resource Management).
75 NA-124 Lahore-VII
PP-145 Lahore-IX
PP-146 Lahore-X
1 Mr. Haider Ali Khan,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Agriculture) (Ext).
76 NA-125 Lahore-VIII
PP-155 Lahore-XIX
PP-156 Lahore-XX
1 Mr. Javed Iqbal Ranjha,
Civil Judge 1st Class.
2 District officer (Live Stock).
77 NA-126 Lahore-IX
PP-151 Lahore-XV
PP-152 Lahore-XVI
1 Mr. Sabir Hussain,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Fisheries).
78 NA-127 Lahore-X
PP-153 Lahore-XVII
PP-154 Lahore-XVIII
1 Mr. Sohail Anjum,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Forest).
79 NA-128 Lahore-XI
PP-160 Lahore-XXIV
PP-161 Lahore-XXV
1 Mr. Muhammad Umar,
Civil Judge 1st Class.
2 District Officer (Roads-II)
W & S Department.
       
       
80 NA-129 Lahore-XII
PP-159 Lahore-XXIII
1 Mr. Shahid Hussain,
Civil Judge Class-II, Rent Controller.
2 District Officer (Buildings-I)
W & S Department.
81 NA-130 Lahore-XIII
PP-157 Lahore-XXI
PP-158 Lahore-XXII
1 Mr. Kashif Iftikhar, Civil Judge Class-III. 
2 District Officer (Arch-I) W & S Department.
82 NA-131 Sheikhupura-I
PP-162 Sheikhupura-I.
PP-163 Sheikhupura-II
1 Mr. Ghulam Shabbir Hussain Gill,
Civil Judge 1st Class / MS-30,
Ferozewala.
2 Mr.Abdul Majeed,
EDO (F&P), Sheikhupura.
83 NA-132 Sheikhupura-II-Cum
Nankana Sahib.
(Old Sheikhupura-II).
PP-164 Sheikhupura-III.
PP-165 Sheikhupura-IV.
1 Ch. Zulfiqar Ali,
Civil Judge 1st Class / MS-30, Ferozewala.
2 Syed Ali Ousat,
EDO (CD),
Sheikhupura.
84